|
|
1976 - 2006
Bernard Vernier-Palliez застава на управленческия пост след 1975. Той продължава политиката на предшественика му за укрепване на компанията посредством сътрудничество с други, често чуждестранни фирми. Пример са двата договора за сътрудничество от 1979 година с American Motor Corporation (AMC) за леки автомобили и с Mack за тежкотоварни автомобили.
През 1977 година Renault прави важна стъпка в развитието си като се включва в надпреварата Formula 1 Grand Prix. RS01 е първият болид с турбо двигател в този шампионат. Само две години след това отбора на Renault Sport печели Grand Prix на Франция.
Към 1980 година Renault увеличава продажбите си, но въпреки това регистрира огромни загуби. До 1983 година положението се задълбочава и затова управлението се заменя. На главния пост застава Bernard Hanon, човекът отговорен за Renault 5.
През 1982 година компанията представя модела Renault 9, а година по-късно и Renault 11. И двете коли са обявени за "Кола на годината" в Европа и САЩ. Най-бляскавите премиери обаче предстоели. През 1984 година компанията завършва два автомобила, които щели да променят бъдещето й. Това са Renault 25 (класен автомобил с първото дистанционно отключване и управление на радиокасетофона от волана) и Espace (първия семеен ван в света, изпреварващ конкурентите с 10 години). Въпреки това Renault не успява да промени особено затъващото си положение, регистрирайки загуби от сорта на 12,5 мил.франка! Управлението се сменя за сетен път на 19 Януари 1985 година. Поста заема Georges Besse.
За да се справи с положението, новия управител на компанията обръща политиката й наопаки. Georges Besse продава всички офиси, сгради, комбинати, които не са на френска териотория. Също така той се отказва от сътрудничеството с Volvo, Bendix и Micmo Gitanes, както и от участието във всякакви състезания, включително Формула 1. Най-трудната стъпка обаче била съкращаването на персонала. В период от две години 21,000 работници са съкратени. По този начин загубите на компанията се наполовяват. Действията на Georges Besse обаче предизвикват негодувание и в късната есен на 1986 година срещу него е задействан коварен план. Във вечерта на 17 Ноември той е прострелян от две жени, членки на терористична групировка.
Raymond-Haim Levy е назначен за ръководител на Renault в края на 1986. Следвайки стъпките на убития Georges Besse, той успява да продаде частта от Renault в AMC на Chrysler. Съкращения отново не липсват. Важен прецедент е обновяването и преориентирането на компанията към роботизация. Политиката по качеството става най-важна. Доказателства са Renault 19 от 1989 и Clio ot 1991 година.
Следва завръщане във Формула 1, където Renault печели шест поредни световни титли при конструкторите и пет при пилотите. През 1995 година от общо 17 състезания, Renault печели 16!
До 1998 година всички моделни линиии претърпяват промени. Renault 21 преминава в Laguna, Renault 19 преминава в Megane, Clio e обновен до Clio 2, Espace e в трета фаза, а на пазара се появявт и новите Master и Kangoo Express. В същото време технологията на Renault също претърпява ъпгрейд. Всички четирицилиндрови двигатели минават от 8 клапана към 16 клапана, а всички шестцилиндрови - от 12 към 24. Към 2005 година, сигурността на Renault става легендарна. Седем автомобила от моделната линия получават 5 звезди при тестовете EuroNCAP.
На 13 Март 1999 година, Renault придобива Nissan - всеизвестната автомобилна компания, тогава в лоша форма все пак представлявала голям интерес откъм предлагани продукти и възможни пазари. Така, заедно Renault и Nissan образуват четвъртата по големина автомобилна група в света.
През 2001 година Renault закупува отбора на Benetton във Формула 1 като важна стъпка в налагането на марката в световен мащаб. В първата си година отбора завършва четвърти в шампионата при конструкторите. Следва още четвърто място през 2003-та, трето място през 2004-та, а през 2005 и 2006 година Renault печели световната титла, както при конструкторите така и при пилотите!
|
|
|
|
|
|